اورست هم تحت پوشش 5 جی قرار گرفت

مجله چارخونه » فناوری » اورست هم تحت پوشش 5 جی قرار گرفت
اورست هم تحت پوشش 5 جی قرار گرفت

فهرست محتوا

اردوگاه پایه در کوه اورست به لطف شبکه موبایل چین یا همان China Mobile  از پوشش ۵جی برخوردار شده است. با این وجود این کمپ حتی با ارتفاع ۵۳۶۴ متری خود از سطح دریا (۱۷۵۹۸ فوت) هنوز نمی‌تواند بلندترین مکان دنیا باشد که از اتصال ۵جی برخوردار است. در واقع اردوگاه میانی این کوه با ارتفاع ۵۸۰۰ متر از سطح دریا جایگاه بالاتری دارد.

به گزارش مجله چارخونه، شرکت مخابراتی China Mobile همین ماه بیستمین سالگرد تاسیس خود را جشن گرفت. این شرکت در ۲۰ آپریل سال ۲۰۰۰ پس از سبقت گرفتن از شرکت مخابراتی دولتی در این کشور به صورت مستقل شروع به کار کرد. به همین مناسبت هم خطوط مخابراتی ۱۷۷ کیلومتری خود را که کمپ پایه را به شبکه اصلی این شرکت متصل می‌کرد پیاده سازی کرده است.

این خط مخابراتی طولانی هم اکنون از سه ایستگاه پایه ۵جی و همچنین سه ایستگاه ۴ جی پشتیبانی می‌کند. برای برقراری این خط در حدود ۸ تن تجهیزات شبکه استفاده شده است که China Mobile را قادر می‌سازد دو ایستگاه پایه ۵جی هم در کمپ میانی اورست برقرار کند. همچنین یک تیم دوازده نفره، پشتیبانی فنی این خطوط را تشکیل می‌دهند.

با خطوط مخابراتی پرسرعت China Mobile که در این کمپ برقرار شده است، از این پس برقراری ویدئوهای زنده از این کمپ در تمامی ساعات شبانه روز میسر است.

البته موضوع به همین جا ختم نمی‌شود. China Mobile پا را فراتر از این‌ها گذاشته است و گویا دو ایستگاه پایه ۵ جی دیگر هم جمعه همین هفته تکمیل می‌کند که این دو ایستگاه، کمپ پیشرفته اورست در ارتفاع ۶۵۰۰ متر از سطح دریا یعنی معادل ۲۱۳۰۰ فوت را تجهیز می‌کنند.

تاریخچه شبکه‌های مخابراتی در اورست

در ادامه بد نیست مروری بر خلاصه تاریخچه تلفن‌های همراه در کوه اورست داشته باشیم. اولین اتصال ۳جی در کمپ پایه در اواخر اکتبر ۲۰۱۰ برقرار شد که امکان برقراری تماس‌های ویدئویی را در این کمپ فراهم کرد.

چند ماه پس از آن در سال ۲۰۱۱ تویتی از اورست و از یک دستگاه سامسونگ گلکسی اس ۲ ارسال شد که به عنوان ویدئوی ارجینالی از بلندترین نقظه جهان معروف شد. البته ناگفته نماند این تویت را نمی‌توان اولین تویت ارسال شده از قله اورست دانست.

در واقع اولین تویت در سال ۲۰۱۰ از طریق ماهواره از این نقطه برقرار شده بود. در سال ۲۰۱۳ China Mobile اولین برج مخابراتی ۴ جی را در کمپ پایه برافراشت و در همان زمان هم یک ویدئوی زنده با کیفیت اچ دی را پخش کرد.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.