فناوری ایزوسل پلاس مرزهای حسگر تصویر CMOS را جا‌بجا می‌کند

مجله چارخونه » خبر » دنیای گوشی » فناوری ایزوسل پلاس مرزهای حسگر تصویر CMOS را جا‌بجا می‌کند
فناوری ایزوسل پلاس مرزهای حسگر تصویر CMOS را جا‌بجا می‌کند
فناوری ایزوسل پلاس مرزهای حسگر تصویر CMOS را جا‌بجا می‌کند
فهرست محتوا

فناوری ایزوسل پلاس (ISOCELL Plus) جدیدترین تکنولوژي است که این روزها سامسونگ از آن رونمایی کرده است. این فناوری به حسگرهای تصویر CMOS امکان می‌دهد تا نور بیشتری را جذب کرده و به این ترتیب شفافیت رنگ‌ها و حساسیت دوربین در برابر نور افزایش پیدا می‌کند. به این ترتیب کاربران گوشی‌های هوشمند می‌توانند انتظار عکس‌هایی شفاف‌تر و دقیق‌تر را در محیط‌هایی داشته باشند که از نظر نور شرایط مناسبی ندارند.فناوری ایزوسل پلاس مرزهای حسگر تصویر CMOS را جا‌بجا می‌کند

همه چیز درباره فناوری ایزوسل پلاس

به گزارش مجله چاروخونه، از نظر فنی برای گرفتن یک عکس با کیفیت بالا، حسگرهای تصویر CMOS باید بتوانند تا حد ممکن نور یا فوتون‌های بیشتری را نگه‌ داشته و اطلاعات دقیق رنگ را به فوتودیودها منتقل کنند. این امکان با معرفی فناوری ایزوسل سامسونگ در سال ۲۰۱۳ فراهم شد. ایزوسل یک مانع فیزیکی بین پیکسل‌های همجوار ایجاد کرده و به این ترتیب مانع درهم آمیختگی رنگ‌ها شده و ظرفیت تولید رنگ را تا حد قابل توجهی افزایش می‌دهد.

این فناوری باعث می‌شود در مقایسه با طراحی حسگرهای تصویر معمولی با نوردهی پشت (BSI)، هر پیکسل بتواند نور بیشتری را نگه داشته و به این ترتیب کیفیت تصویر را تا حد زیادی ارتقا دهد.

اما اکنون و با معرفی ایزوسل پلاس، فناوری تفکیک پیکسل‌ها از طریق بهینه‌سازی معماری پیکسل، به سطحی جدید ارتقا پیدا می‌کند. در ساختار کنونی پیکسل‌ها، شبکه‌های فلزی روی فوتودیودها ایجاد می‌شود که مانع تداخل پیکسل‌ها می‌شود، البته این کار همزمان موجب افت اپتیکال هم می‌شود زیرا فلز معمولا بخشی از نور ورودی را منعکس و یا جذب می‌کند.

فناوری جدید ایزوسل پلاس سامسونگ این مانع فلزی را با یک مواد جدید جایگزین کرده است که توسط شرکت فوجی‌فیلم تولید شده و به این ترتیب افت اپتیکال و انعکاس نور به حداقل می‌رسد.

شراکت فوجی‌فیلم و سامسونگ

نائوتو یاناگی‌هارا، معاون مدیر فوجی‌فیلم می‌گوید تکمیل این فناوری نقطه عطف مهمی برای ما بود چرا که به معنی عرضه تجاری یک از محصولات جدیدمان است. ما از طریق همکاری مداوم با سامسونگ می‌خواهیم نوآوری‌های معنادارتری را در دنیای دوربین‌های موبایل رقم بزنیم.

فناوری ایزوسل پلاس شفافیت رنگ‌ها را ارتقا داده و در عین حال حساسیت به نور را هم تا ۱۵ درصد بهتر می‌کند. این فناوری به حسگرهای نور امکان می‌دهد پیکسل‌هایی با اندازه ۰.۸ میکرومتر و حتی کوچک‌تر را ایجاد کنند بدون آنکه کوچکترین افتی در عملکرد آنها ایجاد شود. به این ترتیب فناوری ایزوسل پلاس به بهترین راه‌حل ممکن برای تولید دوربین‌هایی با رزولوشن فوق‌بالا تا بیش از ۲۰ مگاپیکسل تبدیل می‌شود.
بن کی‌‌هور، معاون مدیر بخش بازاریابی نیمه‌هادی‌ها در شرکت سامسونگ می‌گوید «ما از طریق همکاری نزدیک‌مان با فوجی‌فیلم که از پیشگامان صنعت فناوری‌های تصویربرداری و اطلاعات است، توانستیم مرزهای فناوری حسگر تصویر CMOS را بیش از پیش جابجا کنیم.

ایزوسل پلاس نه تنها امکان تولید حسگرهایی با رزولوشن فوق زیاد و پیکسل‌هایی با ابعاد بسیار کوچک را می‌دهد بلکه عملکرد حسگرهای با پیکسل‌های بزرگ‌تر را هم تقویت می‌کند». فناوری ایزوسل پلاس سامسونگ برای اولین بار در کنگره جهانی موبایل در شانگهای معرفی شد. این کنگره در روزهای ۶ تا ۸ تیرماه برگزار شد.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *