سفر به آزمایشگاه سامسونگ و راز ماندگاری خانواده گلکسی

مجله چارخونه » خبر » دنیای گوشی » سفر به آزمایشگاه سامسونگ و راز ماندگاری خانواده گلکسی
سفر به آزمایشگاه سامسونگ و راز ماندگاری خانواده گلکسی
فهرست محتوا

گوشی‌ها و دیگر لوازم جانبی تلفن همراهامروزه به بخشی ضروری از زندگی و کار روزمره ما تبدیل شده‌اند. همین ضرورت باعث می‌شود ما در شرایط مختلف و گاهی نامناسب مانند زیر باران یا در حال کوه‌پیمایی در جایی بسیار شرجی یا در گرمای زیاد مجبور به استفاده از آنها شویم. اطمینان از اینکه این دستگاه‌های همراه می‌توانند در هر شرایطی همگام ما باشند و در صورت رخ دادن اتفاق‌های غیرمنتظره هم کمترین صدمه را ببینند، یکی از مهم‌ترین نگرانی‌ها و خواست‌های کاربران است. شرکت سامسونگ نیز برای رفع همین نگرانی و تضمین ماندگاری محصولات خود اقدامات متنوعی در آزمایشگاه سامسونگ روی آن‌ها انجام می‌دهد که در مجله چارخونه آنها را بررسی خواهیم کرد.

پیش از معرفی هرکدام از محصولات خانواده گلکسی سامسونگ، این شرکت آزمایش‌های گسترده‌ای روی آن انجام می‌دهد تا از ماندگاری آن در شرایط مختلف فعالیت‌های روزمره اطمینان حاصل کند. قابلیت‌های جدید گوشی هم به دفعات زیاد و در شرایط بسیار حاد آزمایش می‌شوند تا از عملکرد صحیح آنها مطمئن شوند. آزمایش‌هایی مانند تست سقوط و گرما نیز بخشی از این روند هستند تا از سالم ماندن دستگاه، حتی در اتفاق‌های پیش بینی نشده هم خاطر جمع شوند.

آزمایشگاه سامسونگ

آزمایشگاه سامسونگ و آزمایش در هر قدم

«گروه آزمایش‌های ماندگاری» در سامسونگ مسئول آزمایش موبایل و همه محصولات پوشیدنی است که از کارخانه‌های سامسونگ در شهرهای سوان و گامی کره جنوبی به این مرکز فرستاده می‌شود. البته گوشی‌های سری S و نوت هم بخشی از آنها است.

کار گروه آزمایش‌های ماندگاری دقیقا از لحظه تصمیم شرکت به تولید یک مدل یا دستگاه جدید آغاز می‌شود. وقتی تصمیمات نهایی درباره قابلیت‌ها و خصوصیات دستگاه جدید گرفته شد، گروه بررسی می‌کند که کدام قطعات و بخش‌ها نیاز به آزمایش و تأییدیه دارند و روند این کار حتی پیش از قرار گرفتن این قطعات در کنار هم آغاز می‌شود. نتایج آزمایش‌های اولیه فوراً برای بخش توسعه فرستاده می‌شود تا کار بهینه‌سازی نیز همزمان آغاز شود. در کل روند توسعه، گروه آزمایش حضوری مداوم در روند تولید داشته و درباره دستگاه جدید، حتی بعد از رونمایی و عرضه نیز اظهارنظر می‌کند. برای تأیید هر دستگاه نیاز به ده‌ها آزمایش است.

پیش از رونمایی از هر دستگاه، هزاران نمونه از آن در آزمایش‌های مختلف بررسی می‌شوند که البته این تعداد برای هر مدل ممکن است متفاوت باشد. این آزمایش‌ها بررسی می‌کند که در شرایط عادی فعالیت‌های روزمره دستگاه چگونه عمل خواهد کرد و همه این آزمایش‌ها بر اساس معیارهای استاندارد بین المللی انجام خواهد شد.

آزمایشگاه کیفیت تصویر

امروزه ارتباطات به سمت تعامل‌های تصویری رفته و کاربران نیز تلاش می‌کنند روش‌های متنوع‌تری برای این تعاملات از طریق گوشی‌های همراه خود پیدا کنند. برای اطمینان از گرفته شدن عکس‌های با بهترین کیفیت ممکن، ارزیابی‌های کمی و کیفی متعددی روی دوربین گوشی‌های گلکسی انجام می‌شود.

در مرحله آزمایش‌های کمی، معیارهای مختلف مانند روشنایی، شفافیت رنگ و نویز تصویر بررسی می‌شود. با استفاده از منابع نور با شدتهای مختلف شرایط متنوع برای عکس‌برداری شبیه‌سازی می‌شود. عکس‌های گرفته شده در این آزمایش‌ها بعداً در یک روند تخصصی از نظر کیفیت بررسی می‌شوند.

مرحله ارزیابی کیفی نیز با بازسازی صحنه‌های مختلف که در زندگی واقعی کاربر اتفاق می‌افتد، محیط را شبیه‌سازی می‌کند. در این شبیه سازی‌ها، محیط‌های باز و بسته مختلف مثل رستوران یا خیابان ساخته می‌شوند که با نورهای نئونی روشن می‌شود. همینطور یک سیستم نور مصنوعی خورشیدی نیز شرایط مختلف از روز روشن تا شب تاریک را برای عکس‌برداری شبیه‌سازی می‌کند. شبیه سازی این شرایط در محیط بسته آزمایشگاه باعث می‌شود تا شرایط فرعی و ناخواسته دیگر تاثیری در روند مذکور نداشته باشد و لذا امکان مقایسه‌های دقیق‌تر فراهم شود. البته آزمایش‌هایی هم در محیط‌های باز واقعی خارج از آزمایشگاه انجام می‌شود.

آزمایشگاه صدا

زنگ گوشی، موسیقی و حتی تماس صوتی تنها بخشی از قابلیت‌هایی هستند که کیفیت صدای گوشی در آنها نقش مستقیم دارد. برای اطمینان از کیفیت بالای صدای گوشی، هر دستگاه در دو محفظه جداگانه آزمایش می‌شود.

محفظه اول یک اتاق مخصوص است که برای حذف نویزهای خارجی طراحی شده تا کیفیت آکوستیک گوشی بصورت خالص قابل ارزیابی باشد. اما محفظه دوم صدای گوشی را در شرایط مختلف مانند گرفتن آن روی گوش، استفاده از اسپیکر یا هدفون و یا حتی اتصال به یک هدست بلوتوثی، شبیه‌سازی می‌کند. تقریباً هر سناریویی که ممکن است در زندگی واقعی اتفاق بیفتد در این آزمایش‌ها بررسی شده و نتایج آن نیز با استفاده از کامپیوتر تحلیل و برای تیم توسعه ارسال می‌شود.

آزمایشگاه حرارت

با هوشمندتر شدن گوشی‌ها، رابطه عملکرد گوشی با میزان گرم شدن آن هم به یکی از نگرانی‌های مهم گروه آزمایش‌های ماندگاری تبدیل می‌شود.

این تیم برای آزمایش گوشی شرایط فعالیت سنگین مانند اجرای بازی‌ها و اپلیکیشن‌های پیچیده را ایجاد کرده و با استفاده از یک دوربین حرارتی، دمای گوشی را بررسی می‌کند. در این آزمایش محل و چگونگی ایجاد حرارت بررسی می‌شود. نتایج آزمایش برای تیم توسعه فرستاده می‌شود تا در طراحی‌ها لحاظ شود.

آزمایش سقوط

تمامی نمونه‌ها از ارتفاع‌ها و زاویه‌های مختلف و گاهی به دفعات روی انواع متنوعی از سطوح انداخته می‌شوند تا مقاومت گوشی در برابر ضربه سنجیده شود.

در این آزمایشگاه از دوربین‌های با سرعت بالا برای تصویربرداری از سقوط گوشی استفاده می‌شود تا بعداً این تصاویر تحلیل شوند. این تصاویر به درک روند سقوط گوشی، زاویه برخورد یعنی مهمترین عامل و دلیل شکستن، کمک زیادی می‌کنند. نتایج این آزمایش‌ها کمک زیادی به گروه توسعه برای مقاوم‌تر کردن گوشی می‌کند.

آزمایش ماندگاری

بسیاری از کاربران برای چند سال از یک گوشی استفاده می‌کنند، پس گوشی باید بتواند برای مدت‌های طولانی فشار کاربردهای روزانه را تحمل کند. گوشی‌های هوشمند گلکسی داخل دستگاهی قرار داده می‌شوند که آنها را به پایین می‌غلتاند تا افتادن آنها از پله‌ها را شبیه‌سازی کند.

البته مواردی مانند فشار دادن مکرر دکمه‌ها، استفاده از جک هدفون و باز کردن جایگاه سیم کارت هم در همین بخش آزمایش می‌شوند. این تیم حتی مقاومت گوشی در برابر بار و فشارهایی مانند نشستن کاربر روی گوشی داخل جیبش را هم بررسی می‌کند.

آزمایش مقاومت در برابر آب

آزمایش‌های مربوط به مقاومت در برابر آب مطابق با استانداردهای بین‌المللی تعیین شده در قوانین IP انجام می‌شوند. این آزمایش‌ها شامل شبیه‌سازی بارش باران، پاشش آب با فشار و فرو رفتن در آب می‌شود که هرکدام نمره IP خود را دارند. مثلاً گوشی که بتواند نمره IPX8 را بدست آورد حتی در صورت افتادن در عمق 1.5 متری آب برای 30 دقیقه باز هم بصورت نرمال کار می‌کند.

ساعت گلکسی واچ، گیر اسپرت و گیر فیت 2 پرو با این هدف طراحی شده‌اند که حتی در زمان شنا نیز بتوان آنها را همراه داشت. برای اطمینان از این مسئله باید آزمایش‌هایی با هدف تست عملکرد تحتی فشار 5 اتمسفر انجام شود. در آزمایشگاه سامسونگ آزمایشی طراحی شده است که عملکرد محصول را روی دست کاربر و در حین شنا بررسی می‌کند.

آزمایش سازگاری با شرایط جوی

از آنجا که گوشی‌ها در شرایط جوی مختلف در سراسر جهان استفاده می‌شوند عملکرد مناسب و ماندگاری این دستگاه‌ها باید در هر شرایط جوی بدون تغییر باقی بماند. در آزمایشگاه سامسونگ از اتاقک‌های مختلف برای شبیه‌سازی شرایط جوی متنوع استفاده می‌شود. شرایطی مانند میزان رطوبت و دما در این اتاقک‌ها تغییر کرده و شرایط جوی سراسر کره زمین در آنها شبیه‌سازی می‌شود. سپس مجری آزمایش بررسی می‌کند که آیا عملکرد دستگاه در آن شرایط تغییری کرده است یا خیر. سری گلکسی نماد کیفیت بدون خدشه هستند. این سطح از کیفیت نتیجه تلاش‌های بی‌وقفه گروه آزمایش‌های ماندگاری است که همواره برای رسیدن به کیفیت بهتر تلاش می‌کنند.

 

https://mag.charkhoneh.com/3423
امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *