معرفی کتاب غرب چگونه غرب شد

مجله چارخونه » کتاب صوتی و الکترونیک » معرفی کتاب غرب چگونه غرب شد
معرفی کتاب غرب چگونه غرب شد
دانلود کتاب غرب چگونه غرب شد
فهرست محتوا

کتاب‌های ژانر سیاسی یکی از تاثیرگذارترین نوع کتاب در فرهنگ و تاریخ هر ملت هستند. اگر این آثار به‌درستی موردتوجه قرار بگیرند، می‌توان انقلاب‌ها و تحولات بزرگ بیرونی و درونی را از یک جامعه انتظار داشت. خوشبختانه با تلاش و کوشش سیاست‌مداران و اساتید این علم در ایران، کتاب‌هایی غنی و کاربردی در این حوزه تألیف شده است. در ادامه برای بررسی و دانلود کتاب غرب چگونه غرب شد با مجله چارخونه همراه باشید.

مشخصات کتاب غرب چگونه غرب شد

کتاب غرب چگونه غرب شد یا How the west become the west را انتشارات روزنه در ۲۹۶ صفحه منتشر کرده است. شما می‌توانید با پرداخت ۱۸۰۰۰ تومان به دانلود کتاب غرب چگونه غرب شد بپردازید و آن را بصورت قانونی روی موبایل یا تبلت خود بخوانید.

نویسنده این کتاب دکتر صادق زیباکلام است که از اساتید دانشگاه، کارشناسان خبره سیاسی و نویسندگان خوب کشورمان محسوب می‌شود. زیباکلام هنگام انتشار غرب چگونه غرب شد این کتاب را به خواهر خود، فاطمه زیباکلام، تقدیم کرد. فاطمه زیباکلام از اساتید علوم تربیتی بود که درجریان نگارش کتاب فوت شد. این کتاب که در سال ۹۵ منتشر شد، به بررسی علل پیشرفت در غرب تهران می‌پردازد. غرب چگونه غرب شد و کتاب توهم توطئه از شناخته‌شده‌ترین آثار زیباکلام در حوزه سیاست است.

کتاب غرب چگونه غرب شد

اهالی قلم آنچه باعث تمایز این کتاب با سایر کتاب‌های حوزه بررسی غرب می‌شود را شیوه نگرش آن به تاریخ غرب می‌دانند. کتاب غرب چگونه غرب شد نگاهی بی‌طرفانه و بدون جهت‌دهی به غربی‌ها دارد. زیباکلام در این اثر غرب را محاکمه نمی‌کند یا به ستایش آن نمی‌پردازد. بلکه تحولات تاریخی و سیر پیشرفت آن را موردبررسی قرار می‌دهد. کتاب غرب چگونه غرب شد ادامه کتاب ما چگونه ما شدیم است.

کتاب غرب چگونه غرب شد ۹ فصل دارد که عبارت هستند از:

۱- ما و غرب: روایت یک کج‌فهمی تاریخی

۲- غرب قبل از رنسانس

۳- رنسانس 1300-1650

۴- نهضت اصلاح دینی یا رفرماسیون 1517-1600

۵- انقلاب تجاری؛ عصر سفرهای دریایی و تولید بورژوازی 1400-1600

۶- ظهور دولت‌های مطلقه؛ وستفالیا و تولد ملت-کشور 1400-1600

۷- عصر روشن‌گری 1650-1800

۸- تاثیرات اجتماعی روشن‌گری

۹- روشن‌گری و انقلاب علمی

بریده‌هایی از کتاب غرب چگونه غرب شد

_کنار آثار تالیف‌شده در خصوص غرب و غرب‌شناسی، حجم قابل‌توجهی سخنرانی، سمینار، فصل‌نامه، مقاله‌های علمی و پژوهشی در خصوص غرب و غرب‌شناسی در مقام تبیین پرسش‌های بالا برآمده‌اند. شاه‌بیت تمامی‌شان کم‌وبیش یکسان است؛ جملگی برآن‌اند تا به زعم خودشان از یک‌سو ضعف‌ها، مفاسد، تباهی‌ها، مظالم، گمراهی‌ها، انحرافات و کاستی‌های غرب را برملا سازند و از سویی دیگر هم نشان دهند که چگونه غرب و تمدن فاسد آن در آستانه سقوط و زوال قرار دارد. بنابراین کوچک‌ترین علم و آگاهی واقعی پیرامون غرب به مخاطب نمی‌دهند.

_نکته‌ای که به بحث ما بیشتر مربوط می‌شود، این است که چه قبل از قرن یازدهم که تمدن اسلامی در اوج بالندگی‌اش بود و چه از این مقطع به بعد که تمدن اسلامی شروع به افول کرد، اروپا همچنان به‌تعبیر امروزی در عقب‌ماندگی کامل تمدنی (در مقایسه با شرق) به‌سر می‌برد؛ اما دو سه قرن پس از آن این‌گونه نیست. با همان سرعتی که آن تمدن باشکوه در شرق روبه افول می‌رود، غرب آغاز به برخاستن می‌کند. البته دقیق‌تر خواسته باشیم بگوییم، افول تمدن شرق کم‌وبیش از قرن یازدهم شروع می‌شود و بیداری یا بالندگی غرب از قرن چهاردهم.

_بگذارید از این‌جا شروع کنیم که مشکل فقط در کم‌دانشی یا حتی بی‌دانشی باورنکردنی ما پیرامون غرب نیست. مشکل اساسی‌تر و بنیادی‌تر آن است که دانش ما پیرامون غرب به‌نحو باورنکردنی‌ای تحریف‌شده، مجعول، غیرواقعی و در یک کلام ساخته و پرداخته ذهنیت‌های خودمان از غرب است؛ ذهنیت‌هایی که برگرفته از آرا، عقاید سیاسی و ایدئولوژیک‌مان است، بدون کم‌ترین ارتباطی با واقعیت‌ها.

جمع‌بندی

دانلود کتاب غرب چگونه غرب شد شما را یک قدم در در فهم علل پیشرفت این جامعه جلو می‌برد. برای دانلود کتاب غرب چگونه غرب شد می‌توانید از لینک زیر یا اسکن تصویر QR code استفاده کنید.

https://mag.charkhoneh.com/7142
امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *