بهره‌برداری رسمی از 5G در چین

مجله چارخونه » فناوری » بهره‌برداری رسمی از 5G در چین
بهره‌برداری رسمی از 5G در چین
راه‌اندازی رسمی شبکه نسل پنجم اینترنت همراه 5G
فهرست محتوا

شرکت‌های مخابراتی چین از برقراری و راه‌اندازی رسمی شبکه نسل پنجم اینترنت همراه 5G در این کشور خبر دادند. با توجه به آنکه در سال‌های اخیر محبوبیت و استقبال از شبکه نسل پنجم اینترنت 5G در جهان به میزان قابل توجهی افزایش یافته است، کشورهای مختلف با همکاری و عقد قرارداد با شرکت‌های مخابراتی و اپراتورهای معروف سعی دارند که به توسعه و برقراری زودهنگام زیرساخت‌های لازم برای این شبکه اینترنتی بپردازند.

به گزارش مجله چارخونه، سه شرکت مخابراتی چاینا تلکام، چاینا یونیکام و چاینا موبایل که در طول یک سال اخیر فعالیت‌های بسیاری در خصوص توسعه و برقراری شبکه نسل پنجم اینترنت همراه 5G کرده‌اند، اعلام کرده اند که کاربران و مشترکان چینی از امروز قادر خواهند بود از خدمات اینترنت پرسرعت 5G بهره مند شوند.

این شرکت‌های مخابراتی چینی به همراه هواوی، در چند ماه اخیر به شدت در تلاش بودند تا از برقراری و راه اندازی رسمی شبکه نسل پنجم اینترنت 5G در این کشور پهناور را خبر بدهند.

چند ماه پیش بود که در برخی از کشورهای اروپایی و ایالت های آمریکا اعلام شد که شبکه اینترنت 5G در دسترس و اختیار کاربران و مشترکان قرار گرفته است ولی چین تاکنون راه اندازی رسمی این شبکه را خبررسانی نکرده بود.

بر اساس گزارش gsmarena، این سه اپراتور مخابراتی چینی بسته‌های مقرون به صرفه و ارزان قیمتی را برای بهره مندی از اینترنت پرسرعت شبکه 5G به کاربران و مشترکان خود پیشنهاد داده اند که قیمت آن شباهت زیادی به بسته های اینترنت نسل قبل (شبکه 4G) دارد که با این اوصاف، به عقیده کارشناسان و تحلیلگران فعال در حوزه فناوری همین امر موجب خواهد شد خیل عظیمی از افراد به خریداری و استفاده از بسته های اینترنت شبکه 5G روی بیاورند.

چین اولین کشور ارایه دهنده 5G

با اعلام خبر برقراری رسمی شبکه اینترنت همراه 5G در چین، این کشور عنوان بزرگترین میزبان شبکه نسل پنجم اینترنت همراه را به خود اختصاص خواهد داد.
مقامات چینی پیشتر از برنامه های خود برای راه اندازی و استقرار بالغ بر ۵۰ هزار ایستگاه اصلی و محوری برای شبکه 5G در شهرهای بزرگ این کشور خبر داده بودند که از جمله مهم‌ترین آنها می توان به پکن، شانگهای و گوانگ ژو اشاره کرد.

اوایل سال ۲۰۱۲ میلادی بود که اتحادیه بین‌المللی مخابرات (ITU) تحت نظر سازمان ملل برنامه‌ای را برای توسعه تیم ارتباطات بین‌المللی موبایلی (IMT) برای افق ۲۰۲۰ و فرای آن (IMT-۲۰۲۰) آغاز کرد.

در نتیجه رسماً یک مسابقه جهانی برای تعیین نسل پنجم شبکه موبایل شروع شد و از آن پس، شاهد رقابت تنگاتنگی میان اپراتورهای اینترنت و تلفن همراه در سراسر جهان هستیم که هر یک به دنبال برقراری و راه‌اندازی نسل جدید و پرسرعت اینترنت 5G در کشورهای مختلفی همچون کره جنوبی، ژاپن، چین، ایالات متحده آمریکا، استرالیا و غیره هستند و از توانایی‌ها و برنامه‌های خود در این زمینه رونمایی می‌کنند.

کشورهای بسیاری در سراسر جهان از جمله ایالات متحده آمریکا، کانادا، استرالیا، چین، کره جنوبی، ژاپن و بسیاری از کشورهای اروپایی و غیره با همکاری بزرگترین اپراتورهای جهان در حال برقراری نسل پنجم اینترنت همراه 5G هستند و در این زمینه فعالیت‌های گسترده‌ای را انجام داده‌اند.

بسیاری از بزرگترین شرکت‌های مخابراتی و اپراتورهای فعال در جهان نظیر نوکیا، اریکسون،  هواوی،  ال‌جی،  اسپرینت و غیره به شدت در حال رقابت برای راه‌اندازی نخستین شبکه اتصال به اینترنت نسل پنجم 5G هستند. نسل پنجم شبکه تلفن همراه 5G، استانداردهای پیشنهادی برای نسل جدید ارتباطات سیار است که پس از نسل چهارم شبکه تلفن همراه فعلی ارائه می‌شود.

https://mag.charkhoneh.com/7307
امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *