اولین ارسال فضانوردان ناسا با کمک SpaceX

مجله چارخونه » فناوری » هوا و فضا » اولین ارسال فضانوردان ناسا با کمک SpaceX
اولین ارسال فضانوردان ناسا با کمک SpaceX
فهرست محتوا

ناسا پس از مدت‌ها  بررسی جدی، یافته‌های موفقیت آمیز شریک تجاری خود یعنی SpaceX را در اختیار عموم قرار می‌دهد. گویا قرار است در اواخر همین هفته نخستین فضانوردان SpaceX به فضا فرستاده شوند. اگرچه هنوز باید اقدامات بسیار دیگری هم از سوی ناسا و هم از سوی SpaceX انجام بگیرد. به عنوان مثال به گفته مقامات در روز دوشنبه باید موارد مختلفی مورد بررسی مجدد و نهایی قرار بگیرند. به هر حال مقامات تصمیم گرفته‌اند این برنامه به گونه‌ای پیش برود که هیچ مسئله مهم یا حل نشده‌ای تا پیش از پرتاب این فضاپیما باقی نمانده باشد.

به گزارش مجله چارخونه، جیم برایدنستاین رییس ناسا در یک کنفرانس مطبوعاتی در این خصوص گفته که بررسی و مذاکرات در این خصوص به صورت مطلوب پیش رفته است. او می‌گوید اطمینان داشته که اگر چالشی هم وجود داشته باشد اکنون زمان مناسب برای تصمیم گیری در این خصوص بوده‌است. او همچنین خاطرنشان کرده که بحث‌های بسیاری پیرامون این موضوع به وقوع پیوسته و جنبه‌های مختلف آن از سوی مقامات بررسی شده‌است و در نهایت به یک تصمیم مشترک دستیابی پیدا کرده‌اند و برای پرتاب این ماهواده در چند روز آینده آماده می‌شوند.

SpaceX قرار است در 27 ماه مه اولین فضانوردان خود یعنی باب بهنکن و داگ هرلی را به ایستگاه فضایی بین المللی ناسا بفرستد. این پرواز در واقع آخرین آزمایش ناسا برای برنامه تجاری این شرکت است که به شرکت‌های خصوصی اجازه می‌دهد با تولید وسایل نقلیه پروازی یا فضاپیماها شرایط رفت و برگشت به ایستگاه‌های فضایی ISS را برای فضانوردان مهیا کنند. وسیله نقلیه SpaceX برای این پرواز Crew Dragon است که پس از 6 سال توسعه و آزمایش، حالا کمتر از یک هفته با پرواز خود فاصله دارد.

بررسی چترهای نجات فضاپیما و احتراقات غیر منتظره

در حین بررسی‌ها مقامات در خصوص بسیاری از مسائل فنی که می‌توانند در حین پرواز مشکل ایجاد کنند با یکدیگر گفتگو کرده‌اند. یکی از مواردی که به بحث گذاشته شد چترهای نجات فضاپیمای Crew Dragon بود که در چند سال گذشته تحت آزمایش‌های بزرگ و مختلفی قرار گرفته‌اند. همچنین در خصوص مسئله فنی غیرمنتظره‌ای که سال گذشته در حین آزمایش‌ها منجر به انفجار کپسول فضاپیما شد هم صحبت‌هایی صورت گرفت. به علاوه مذاکراتی هم در خصوص نگرانی‌ از توانایی‌های این شرکت در سرکوب آتش سوزی‌های غیرمنتظره این چنینی که ممکن است ایجاد شود هم صورت گرفت.

اما در نهایت همه مقامات به این نتیجه رسیدند که خطرات قابل کنترل هستند و جای نگرانی وجود ندارد. استیو جورکزیک مدیر امور وابسته به ناجا طی کنفرانسی مطبوعاتی گفت هیچ مسئله قابل توجهی باقی نمانده است و از این بابت اظهار خوشحالی کرده‌است. او همچنین افزوده که در نهایت بررسی‌های بسیار دقیق و واضحی در این خصوص صورت گرفته است.

از سوی دیگر SpaceX اخیرا موشک فالکون 9 را که وظیفه پرتاب بهنکن و فارلی به فضا را برعهده دارد مورد آزمایش مجدد قرار داد. این شرکت در ساعت 4:33 ET موتورهای راکت را در حالی که بر روی صفحه پرواز خود در مرکز فضایی کندی ناسا  قرار داشتند، روشن کرد تا از تنظیم موارد مختلف و کار کردن منظم سیستم‌ها اطمینان حاصل کند.

تمرینات لباس فضانوردان روز شنبه انجام شد

اگرچه ناسا گفته که SpaceX برای پرتاب آماده است اما در واقع هنوز کارهای زیادی مانده که تا قبل از پرواز باید انجام شود. در روز شنبه بهنکن و هارلی برای اقدامی تحت عنوان تمرینات لباس خشک آماده شدند. در این تمرینات فضانوردان در لباس‌های سفارشی SpaceX که برایشان تدارک دیده شده قرار گرفتند و تمام مراحل منتهی به پرواز را به صورت مجازی شبیه سازی کردند. سپس در روز دوشنبه بررسی‌های نهایی برای انجام گرفتن پرواز از سوی ناسا و SpaceX انجام می‌شود. این بررسی‌ها شامل اطلاعات آزمایش‌های احتراق و تمرینات لباس خواهد بود.

بنجی رید مدیر برنامه ریزی ماموریت‌های SpaceX در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت این مقدار اطلاعاتی که به دست آورده‌ایم بسیار کامل است. او همچنین گفته برای این شرکت بسیار مهم است که مهندسینشان همه در عرشه و آماده انجام شدن پرواز هستند. و در طی چند روز آینده تا اواخر هفته همه داده‌ها و مشاهدات را به خوبی بررسی می‌کنند. بنابراین اوضاع در جریان است البته هنوز برخی امور جزئی باقی مانده که باید در چند روز آینده انجام شوند.

https://mag.charkhoneh.com/9229
امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *