دادستان آریزونا از گوگل شکایت کرد

مجله چارخونه » فناوری » دادستان آریزونا از گوگل شکایت کرد
دادستان آریزونا از گوگل شکایت کرد
فهرست محتوا

حفاظت از حریم شخصی کاربران همواره یکی از موضوعات مهم برای کاربران دستگاه‌های هوشمند به شمار می‌رود. در واقع این موضوع به قدری در نظر کاربران مهم است که توسعه دهندگان مختلف برای از دست ندادن کاربرانشان آن را الویت اصلی خود قرار داده‌اند. اما در این میان بسیاری از این شرکت‌های توسعه دهنده هم سعی می‌کنند با استفاده نامحسوس از داده‌های کاربران منافع شخصی خود را تامین کنند و با فروش این اطلاعات سود کلانی به جیب بزنند. اما امان از روزی که این اطلاعات محرمانه فاش شود و به گوش خبرگزاری‌ها و کاربران برسد.

به گزارش مجله چارخونه، چند وقتی می‌شود که گوگل هم مانند سایر ابرقدرت‌های دنیای فناوری در رابطه با حفظ حریم شخصی کاربرانش زیر ذره بین مقامات مربوطه رفته است. بر اساس گزارش‌های به دست آمده از واشنگتن پست، مارک برونویچ دادستان کل آریزونا اخیرا به اتهام استفاده غیرقانونی گوگل از موقعیت مکانی کاربران اندرویدی از این شرکت شکایت کرده است.

گوگل تنظیمات موقعیت مکانی را دور از دسترس کاربران قرار داده

گویا گوگل حتی پس از غیرفعال سازی قابلیت ردیابی موقعیت مکانی توسط کاربران همچنان این ویژگی را در پس زمینه تلفن‌های همراه در حال اجرا نگه می‌داشته است. در متن این شکایت گفته شده که کاربران برای غیر فعال سازی کامل قابلیت ردیابی مکانی مجبور هستند تنظیمات سیستم عامل اندرویدی خود را زیر و رو کنند و با کنکاش بسیار تنظیمات آن را پیدا کرده و در تمامی قسمت‌ها غیرفعال کنند.

به همین سبب دادستان آریزونا بر این باور است که گوگل کاربران دستگاه‌های هوشمند را مورد فریب قرار داده و به این ترتیب برای منافع شخصی بیشتر خود از روش‌های گمراه کننده‌ای برای دست یابی به اطلاعات شخصی کاربران استفاده می‌کند و به نوعی از این اطلاعات سو استفاده کرده‌است.

اما این تمام جریان نیست. برونویچ همچنین از گوگل خواسته که سودهای کلانی را که از راه ارسال تبلیغات هدفمندش به ساکنان آریزونا به دست آورده پس دهد. به نظر می‌رسد این تبلیغات می‌توانند بر اساس داده‌های موقعیت کاربران فریب خورده گوگل ارسال شده باشند. طبق گزارش‌های به دست آمده بر اساس قوانین آریزونا در خصوص کلاهبرداری‌های این چنینی، گوگل در صورتی که مجرم شناخته شود ممکن است برای هر یک از این قانون شکنی‌ها و اطلاعات سو استفاده شده تا 10 هزار دلار جریمه شود.

از سوی دیگر سخنگوی گوگل در این خصوص به سایت خبری ورج گفته که برونویچ و وکلای درگیر در این پرونده احتمالا از خدمات گوکل سوء برداشت کرده‌اند. او همچنین افزود که گوکل همیشه از تمام توان خود برای حفظ حریم شخصی کاربران در تمامی محصولاتش استفاده می‌کند و تنظیمات ویژه‌ای برای حفاظت از داده‌های موقعیت مکانی در اختیار کاربران اندرویدی قرار داده‌است. همچنین به گفته این مقام ظاهرا گوگل در تلاش است که تغییراتی برای دسترسی مستقیم کاربران به این تنظیمات ایجاد کند.

https://mag.charkhoneh.com/9353
امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *