سونی به دنبال فناوری جدیدی برای دسته‌های کنترلی VR است

مجله چارخونه » خبر » لوازم جانبی » سونی به دنبال فناوری جدیدی برای دسته‌های کنترلی VR است
سونی به دنبال فناوری جدیدی برای دسته‌های کنترلی VR است
فهرست محتوا

در دو سال گذشته فناوری‌های مختلفی در دنیای کنسول‌های بازی ثبت اختراع شده‌اند. به‌تازگی تصاویری منتشر شده است که نشان می‌دهد سونی هم به دنبال تکنولوژی جدیدی برای ردیابی انگشتان دست روی کنترلر VR است که شاید قرار باشه به عنوان جایگزینی برای PlayStation Move باشند و یا این که بخشی از کیت PlayStationVR2 که هنوز معرفی نشده‌ باشد.

به گزارش مجله چارخونه، به تازگی UpliadVR خبر داده که «کازویوکی آریماتسو» و «هیدکی موری» به همراه شرکت سرگرمی و ارتباطات سونی، اخیرا مقاله‌ای تحقیقاتی را منتشر کرده‌اند. این مقاله تحت عنوان ارزیابی تکنیک‌های یادگیری ماشینی برای تخمین حرکات دست در دستگاه‌های بازی سنسوری منتشر شده‌است.

در این مقاله محققان جزئیاتی در خصوص این که چگونه توانسته‌اند یک نمونه شبیه سازی شده اولیه را برای دسته‌های کنترلی با سنسورهای خازنی مجهز کنند تا بتوانند نحوه قرارگیری دستان بازیکنان را برآورد کنند، افشا کرده‌اند. در حال حاضر این اطلاعات جدید به سرعت در دنیای مجازی در حال گسترش است.

آزمایش نحوه قرارگیری 12 دست با سایزهای مختلف

تیم محققان با استفاده از سیستم ردیابی نوری مجموعه داده‌ها را برای 12 دست با سایزهای مختلف ثبت کرده‌اند. در نهایت مجموعه فعالیت‌های تحقیقاتی این تیم و چگونگی حرکات دست توسط یک انیمیشن نمایش داده شده است. در این انیمیشن بلاک‌های مختلفی که محققان برای شبیه سازی در واقعیت مجازی کنار هم قرار داده‌اند به همراه نمونه حسگرهای کنترلی که پشت دست بسته می‌شوند، مشاهده می‌شود. به نظر می‌رسد عملکرد این نمونه شبیه سازی شده با حسگرهای Valve مشابه است. حتی از نظر ظاهری هم به نظر همسان می‌آیند.

تیم تحقیقاتی سونی همچنین گفته که این فناوری جدید می‌تواند برای ارتباط غیر کلامی در دنیای مجازی هم مورد استفاده قرار بگیرد. البته هنوز جزئیات بیشتری در این خصوص بیان نشده‌است. از سوی دیگر تصور بر این است که سنسورهایی که توسط عملکرد انگشت‌های میانی کنترل می‌شوند وظایف بیشتری را بر عهده دارند.

همان گونه که در این انیمیشن مشخص است، محققان هنوز با شبیه سازی برخی از حرکات دست به ویژه در مواقعی که انگشتان بازیکنان کمی از حسگرهای کنترلی دسته دور شوند، درگیر هستند. با این وجود حسگرها به قدری دقیق تعبیه شده‌اند که حتی اگر دستان بازیکنان خیس شود و یا عرق کند و حتی اگر ساعت یا زیورآلات دیگری در دست داشته باشند باز هم دقت خود را حفظ می‌کنند و عملکرد مناسبی را از خود نشان می‌دهند.

ناگفته نماند سونی در حال حاضر ادامه فعالیت تحقیقاتی خود را برای توسعه  این حسگرهای سنسوری متوقف کرده‌است. بنابراین انتظار نداشته باشید که این دسته‌های سنسوری همزمان با پلی استیشن 5 در زمستان پیش رو ارائه شوند. اما در هر صورت سونی اخیرا تایید کرده بود که PS5 با قابلیت سازگاری با فناوری موجود PSVR ارائه خواهد شد.

سونی به دنبال فناوری‌های جدید

سونی از سال گذشته بر اساس گواهی ثبت اختراعی که از Immersion Crop اخذ کرده دارای مجوز فناوری پیشرفته Haptics برای دسته‌های کنترلی VR است که قابلیت شبیه سازی احساسات مختلفی از جمله فشردن، کشیدن، چنگ زدن و ضربه زدن را دارند. به علاوه سونی به تازگی اعلام کرده که در حال حاضر تحقیقاتی را در خصوص هدست‌های نسل بعدی VR آغاز کرده که به احتمال زیاد قابلیت تطبیق با دسته‌های کنترلی جدید را هم دارند.

https://mag.charkhoneh.com/9362
امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *