تبلیغات در فیسبوک بایکوت شد!

مجله چارخونه » خبر » تبلیغات در فیسبوک بایکوت شد!
تبلیغات در فیسبوک بایکوت شد!
فهرست محتوا

بعد از شکایت یک مدیر آفریقایی-آمریکایی فیسبوک و همچنین دو متقاضی شغلی سیاهپوست که توسط این شرکت رد شده بودند، کمپینی ضد نژادپرستانه علیه فیسبوک با نام «توقف نفرت برای سود» توسط سازمان مطبوعات آزاد آمریکا و موسسه کامن سنس به همراه برخی گروه‌های حقوق مدنی تشکیل شده است که تاکنون بیش از 500 شرکت بزرگ دنیا با پیوستن به آن، از ماه ژوئن تبلیغات خود در شبکه‌های اجتماعی فیسبوک تحریم کرده‌اند.

از دیدگاه این شرکت‌ها فیسبوک محتوای نفرت انگیز، نژادپرستانه، خشونت آمیز و کذب که منجر به تفرقه می‌شود را کنترل نکرده و از آن حمایت می‌کند.

بانک‌های بزرگ کانادایی ازجمله رویال بانک کانادا، بانک مونترئال، بانک تجارت امپریال کانادا، شرکت مخابراتی ورایزن آمریکا، کوکاکولا، بن و جری، نورث فیس، آدیداس، فورد، مایکروسافت، پپسی، استارباکس، هنکل، هوندا و پاتاگونیا از جمله شرکت‌هایی هستند که به این کمپین پیوستند و تبلیغات خود را در فیسبوک، واتس‌اپ و اینستاگرام متوقف کردند.

جیمز کوینسی مدیرعامل کوکاکولا در بیانیه‌ای اعلام کرده:

«جایی برای نژادپرستی در جهان و همچنین شبکه‌های اجتماعی وجود ندارد. کوکاکولا تبلیغات پولی خود در تمام شبکه‌های اجتماعی را برای مدت زمان ۳۰ روز متوقف خواهد کرد. ما سیاست‌های تبلیغاتی خود را مجددا مورد ارزیابی خواهیم کرد و انتظار مسئولیت‌پذیری و شفافیت بیشتری از طرف شرکای رسانه‌های اجتماعی خود داریم»

شرکت هوندا هم به عنوان اولین شرکت خودروسازی که به این کمپین پیوسته بود در بیانیه‌اش گفته است که تبلیغات خود را در فیسبوک و اینستاگرام متوقف می‌کند و با مردمی که علیه نفرت و نژادپرستی ایستادگی می‌کنند همراهی خواهد کرد.

همین امر تاکنون ضرری 7.2 میلیاردی را به فیسبوک تحمیل و 56 میلیارد دلار از ارزش بازار این شرکت را حذف کرده است. در پی این سقوط ثروت خالص زاکربرگ به 82.3 میلیارد دلار کاهش پیدا کرده است.

مارک زاکربرگ مدیرعامل فیسبوک بعد از این اتهامات اعلام کرده است که می تواند پست‌هایی که حاوی مطالب نژادپرستانه یا گمراه کننده هستند را برچسب‌دار کند، اما این سیاست جدید چندان مورد استقبال شرکت‌ها قرار نگرفته و آن‌ها گفته‌اند که این تغییرات آن‌قدر کوچک است که باعث کم شدن این مشکل بزرگ نخواهد شد.

در ادامه زاکربرگ اعلام کرده است که تصمیم ندارد به خواسته‌های کمپین بایکوت سفارش آگهی به فیسبوک تن بدهد و اعتقاد دارد این شرکت‌ها به زودی دوباره برای تبلیغات به سراغ فیسبوک خواهند آمد!

باید دید در این صحنه نبرد قدرت‌ها بر سر نژادپرستی در نهایت کدام گروه می‌توانند سیاست‌های خود را به کرسی بنشانند.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *