لیفت اولین شرکت حمل و نقل اینترنتی است که به بورس می‌رود

مجله چارخونه » فناوری » لیفت اولین شرکت حمل و نقل اینترنتی است که به بورس می‌رود
لیفت اولین شرکت حمل و نقل اینترنتی است که به بورس می‌رود
Lyft
فهرست محتوا

Lyft  مدارک IPO (عرضه اولیه سهام) خود را در کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات‌متحده آمریکا ثبت کرده است. Lyft با این حرکت به اولین شرکت ارائه خدمات هم‌‌سفریِ اینترنتیِ نرم‌‌افزار محوری تبدیل شده که وارد بازار بورس می‌‌شود و در این زمینه از Uber پیشی می‌‌گیرد.

به گزارش مجله چارخونه، این شرکت که در سال 2007 کار خود را ابتدا به‌عنوان خدمات رانندگی به نام Zimride برای کالج‌‌ها آغاز کرده بود، می‌‌گوید در دسامبر سال گذشته، 39 درصد از سهم بازار ایالات‌متحده را در اختیار داشته که این رقم نسبت به دسامبر 2016 رشد 22 درصدی را نشان می‌‌دهد. این رشدِ تازه به خاطر راننده‌‌ها و مسافران جدید و همچنین مسافران دائمی آن‌‌هاست. Lyft همچنین گفته، در 31 دسامبرِ سال 2018، 18.6 میلیون مسافر فعال داشته و همچنین 1.1 میلیون راننده از طریق نرم‌‌افزار‌‌ آن‌‌ها درآمدزایی می‌‌کنند.

۱ میلیارد سفارش سفر درون شهری در یک سال

بنا بر گزارش‌های اخیر، Lyft همچنین به مناسبت آغازِ IPO خود، تلاش می‌‌کند تا با کاهش کرایه‌‌ خدماتش، مسافران را به استفاده از نرم‌‌افزارشان تشویق کند. این حرکت برای شرکت ضرر مالی زیادی دارد و این مدارک نشان می‌‌دهند که استفاده از Lyft افزایش‌یافته است اما ضرر مالی آن‌‌ها نیز بیشتر شده است. در سال 2018،آن‌‌ها با 1 میلیارد سفارش از طریق نرم‌‌افزارشان 2.2 میلیون دلار درآمد داشتند. همچنین آن‌‌ها در سال 2018، 911.3 میلیون دلار ضرر را متحمل شده‌‌اند – که بیشترین میزان ضرر برای شرکت Lyft در سه سال گذشته است. در سال‌‌های 2016 و 2017، ضرر آن‌‌ها به ترتیب 682.8 و 688.4 میلیون دلار بود.

Lyft  اخیراً اعلام کرده بود «تمرکز ما همچنان بر انقلابی کردن بخشِ حمل نقل است و همچنین جایگاه اول‌‌ خود را در نوآوری رها نخواهیم کرد». Lyft همچنین برنامه دارد تا با پرداخت حق امتیاز ویژه به راننده‌‌هایش به آن‌‌ها کمک کند تا بتوانند بخشی از سهام شرکت را در بازار بورس خریداری کنند. این راه‌حل یکی از مشکلات پیچیده‌‌ای بود که شرکت با آن مواجه شده بود، چراکه نمی‌‌توانست به خاطر قوانین کمیسیون بورس و سهام بهادار ایالات‌متحده بخشی از سهامش را مستقیماً به راننده‌‌های خود ارائه کند.

با اینکه Lyft قبل از Uber شروع به کار کرده بود، همیشه زیرِ سایه‌‌ی آن قرار داشت. اما این مسئله به شرکت این قدرت را داده بود تا برای پیروزی خود برنامه‌‌ریزی کند و زمانی که در سال 2017 اوبر دچار مشکلات داخلی شده بود برنامه‌‌ی آن‌‌ها موفق شد. Uber دچار مشکلاتِ تغییر مدیریت، تهمت به جاسوسیِ صنعتی و مشکلات روابط عمومی شده بود. در همین وضعیت بود که Lyft موفق شد تا راننده‌‌ها و مسافرانی که از سیستم Uber خارج می‌‌شدند را به خدمات خود جلب کند.

رقابت تنگاتنگ میان لیفت و اوبر

Lyft  همچنین تلاش می‌‌کند تا با افزودن روش‌‌های حمل‌ونقل، بازار را از چنگ Uber  خارج کند. مثلاً با تمرکز کردن بر روش‌‌های حمل‌ونقلی از جمله: اسکوتر‌‌ها، موتورسیکلت‌‌ها و حمل‌ونقل عمومی. در ماه دسامبر گذشته، Lyft شرکت Motivate را خریداری کرد، همان شرکتی که در نیویورک برنامه‌‌ی Citi Bike را اجرا می‌‌کرد. همچنین Lyft  مانند Uber در حال آزمایشِ برنامه‌‌ی اسکوتر برقی است.

هر دو شرکت ادعا می‌‌کنند که می‌‌خواهند استفاده از اتومبیل شخصی را پایان دهند. اما Lyft بیشتر از Uber تلاش می‌‌کند تا خود را به‌عنوان اتاق فکری با ایده‌‌های بزرگ برای آینده معرفی کند. بنیان‌گذاران شرکت، جان زیمر و لوگان گرین در نامه‌‌ای پیش‌بینی کرده بودند که استفاده شخصی از اتومبیل‌‌ها در شهر‌‌های بزرگ تا سال 2025 پایان خواهد یافت، و مردم را تشویق کرده بودند که از خدمات هم‌‌سفری استفاده کنند.

Lyft فقط ایالات‌متحده آمریکا و کانادا را پوشش می‌‌دهد، درحالی‌که Uber در اروپا، هند و آمریکای لاتین نیز حضور دارد. Lyft همچنین مانند Uber دارای خدمات ارائه غذا نیست. مسائل مطرح‌شده از جمله مسائلی است که Lyft باید برای راضی کردن سرمایه‌‌گذاران جدیدش حل کند.

عمومی کردن سهام قبل از Uber قطعاً یک پیروزی به‌حساب می‌‌آید، اما همچنین این حرکت ریسک‌‌های خود را دارد. Lyft در مدارک بورس خود می‌‌گوید این ریسک‌‌ها شامل: رقابت سنگین با Uber و همچنین غیرقابل پیش‌بینی بودن بازار است. همچنین در این فهرست، تکنولوژی‌‌های خودکار، قوانین در حال عوض شدن و مشکلاتی که ممکن است راننده‌‌ها به وجود بیاورند نیز ذکر شده است.

سرمایه‌گذاران همچنین نگران مشکلات قانونی هستند که ممکن است در آینده پابند این شرکت شوند. مشکلاتی از جمله اجبارِ استخدام راننده‌‌ها و قوانین دیگری که ممکن است در آینده وضع شوند. ماه گذشته، Lyft شکایتی تنظیم کرده بود که هرگونه قانون برای افزایش حقوق راننده‌‌‌‌ها را مسدود می‌‌کند.

https://mag.charkhoneh.com/5398
امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *