واتسون می‌‌تواند سریع‌‌ترین و آسان‌‌ترین مسیر‌‌های شهر‌‌ را برایتان مشخص کند

مجله چارخونه » فناوری » واتسون می‌‌تواند سریع‌‌ترین و آسان‌‌ترین مسیر‌‌های شهر‌‌ را برایتان مشخص کند
واتسون می‌‌تواند سریع‌‌ترین و آسان‌‌ترین مسیر‌‌های شهر‌‌ را برایتان مشخص کند
واتسون IBM
فهرست محتوا

پیدا کردن بهترین مسیر در شهر‌‌های شلوغ کار آسانی نیست. مگر اینکه مسیر را مثل کف دستتان بشناسید. انتخاب بین ماشین، حمل‌ونقل عمومی، دوچرخه و یا حتی اسکوتر نیز می‌‌تواند کار سختی باشد اما واتسون IBM می‌‌تواند به شما کمک کند.

به گزارش مجله چارخونه، در کنگره جهانی تلفن همراه بارسلون امسال،‌ Mobility Advisor توسط IBM و Seat معرفی شد. Mobility Advisor ابزاری است که با استفاده از هوش مصنوعیِ واتسون (که توسطIBM طراحی شده است) می‌‌تواند امر مسیر یابی را هوشمند‌‌تر سازد.

این ابزار با کمک اخبارِ ترافیک، پیش‌بینی هوا و هر رویدادی که در آن لحظه در شهر رخ می‌‌دهد، خلوت‌‌ترین مسیر را به کاربران پیشنهاد دهد. مثلاً هنگامی‌که قرار است در بخشی از مسیرتان باران ببارد به شما هشدار می‌‌دهد که سوار موتورسیکلت و دوچرخه نشوید، یا وقتی مسابقه‌‌ی ورزشی باعث شده مردم در ایستگاه مترو تجمع کنند به شما هشدار می‌‌دهد که از خط دیگری استفاده کنید.

ابزار Mobility Advisor در حال حاضر در حال تکمیل شدن است و قرار است به‌صورت نرم‌‌افزار موبایلی که می‌‌تواند از شبکه‌‌های نسل چهارم و پنجم پشتیبانی کند ارائه شود. با گذشت زمان، این ابزار می‌‌تواند علایق و سلیقه‌‌ی کاربر را تشخیص دهد و مسیر کاربر را بر اساس آن انتخاب کند.

یک خودرو نقلی و برقی

Seat همچنین در نمایشگاه امسال Minimo را معرفی کرد. Minimo خودروی کاملاً برقی است که برای حرکت در کوچه‌‌های شلوغ و متراکم طراحی شده است. Minimo از یک نظر موتورسیکلت و از نظر دیگر اتومبیل است –دارای سقفی برای پوشش راننده است اما آن‌قدر کوچک و جمع‌وجور طراحی شده تا بتواند از مراکز شلوغ شهری عبور کند.

زندگی در مسیر هوشمند

این بار اولی نیست که از واتسون برای رانندگی استفاده شده است: در نمایشگاه CES 2019 در ماه ژانویه، IBM از اتوبوس خودکاری پرده‌برداری کرد که با کمک هوش مصنوعی می‌‌توانست رانندگی کند.

خودکارسازی این اتوبوس از نوع مرحله چهار است، که در آن نیازی به فرمان و پدال ترمز و گاز وجود ندارد. به‌جای آن‌‌ها اتوبوس به‌صورت خودکار رانندگی می‌‌کند و مسافران می‌‌توانستند در مسیر آزمایشی کوچکی، سوار اتوبوس شوند و از نقطه‌‌ی الف به نقطه‌‌ی ب انتقال داده شوند.

همچنین مسافران می‌‌توانستند سؤالات ساده در مورد آب‌وهوا را از دستگاه بپرسند، اما نسخه‌‌های آینده‌‌ی این وسیله احتمالاً دارای سیستم هوشمندتری خواهند بود و توانایی امور پیچیده‌‌تری را خواهند داشت.

https://mag.charkhoneh.com/5401
امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *