اورست هم تحت پوشش 5 جی قرار گرفت

مجله چارخونه » فناوری » اورست هم تحت پوشش 5 جی قرار گرفت
اورست هم تحت پوشش 5 جی قرار گرفت
فهرست محتوا

اردوگاه پایه در کوه اورست به لطف شبکه موبایل چین یا همان China Mobile  از پوشش 5جی برخوردار شده است. با این وجود این کمپ حتی با ارتفاع 5364 متری خود از سطح دریا (17598 فوت) هنوز نمی‌تواند بلندترین مکان دنیا باشد که از اتصال 5جی برخوردار است. در واقع اردوگاه میانی این کوه با ارتفاع 5800 متر از سطح دریا جایگاه بالاتری دارد.

به گزارش مجله چارخونه، شرکت مخابراتی China Mobile همین ماه بیستمین سالگرد تاسیس خود را جشن گرفت. این شرکت در 20 آپریل سال 2000 پس از سبقت گرفتن از شرکت مخابراتی دولتی در این کشور به صورت مستقل شروع به کار کرد. به همین مناسبت هم خطوط مخابراتی 177 کیلومتری خود را که کمپ پایه را به شبکه اصلی این شرکت متصل می‌کرد پیاده سازی کرده است.

این خط مخابراتی طولانی هم اکنون از سه ایستگاه پایه 5جی و همچنین سه ایستگاه 4 جی پشتیبانی می‌کند. برای برقراری این خط در حدود 8 تن تجهیزات شبکه استفاده شده است که China Mobile را قادر می‌سازد دو ایستگاه پایه 5جی هم در کمپ میانی اورست برقرار کند. همچنین یک تیم دوازده نفره، پشتیبانی فنی این خطوط را تشکیل می‌دهند.

با خطوط مخابراتی پرسرعت China Mobile که در این کمپ برقرار شده است، از این پس برقراری ویدئوهای زنده از این کمپ در تمامی ساعات شبانه روز میسر است.

البته موضوع به همین جا ختم نمی‌شود. China Mobile پا را فراتر از این‌ها گذاشته است و گویا دو ایستگاه پایه 5 جی دیگر هم جمعه همین هفته تکمیل می‌کند که این دو ایستگاه، کمپ پیشرفته اورست در ارتفاع 6500 متر از سطح دریا یعنی معادل 21300 فوت را تجهیز می‌کنند.

تاریخچه شبکه‌های مخابراتی در اورست

در ادامه بد نیست مروری بر خلاصه تاریخچه تلفن‌های همراه در کوه اورست داشته باشیم. اولین اتصال 3جی در کمپ پایه در اواخر اکتبر 2010 برقرار شد که امکان برقراری تماس‌های ویدئویی را در این کمپ فراهم کرد.

چند ماه پس از آن در سال 2011 تویتی از اورست و از یک دستگاه سامسونگ گلکسی اس 2 ارسال شد که به عنوان ویدئوی ارجینالی از بلندترین نقظه جهان معروف شد. البته ناگفته نماند این تویت را نمی‌توان اولین تویت ارسال شده از قله اورست دانست.

در واقع اولین تویت در سال 2010 از طریق ماهواره از این نقطه برقرار شده بود. در سال 2013 China Mobile اولین برج مخابراتی 4 جی را در کمپ پایه برافراشت و در همان زمان هم یک ویدئوی زنده با کیفیت اچ دی را پخش کرد.

https://mag.charkhoneh.com/8606
امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *