SpaceX تا دو سال دیگر گردشگری فضایی را عملی می‌کند

مجله چارخونه » فناوری » هوا و فضا » SpaceX تا دو سال دیگر گردشگری فضایی را عملی می‌کند
SpaceX تا دو سال دیگر گردشگری فضایی را عملی می‌کند
فهرست محتوا

SpaceX قصد دارد اواخر سال 2021 یا اوایل سال 2022، چهار شهروند معمولی را به فضا بفرستد تا سفری را در اطراف زمین انجام دهند. این شرکت پرواز فضایی،  از توافق نامه‌ای با اسپیس ادونچر خبر داده و گفته که این قرارداد یک تجارت گردشگری فضایی است که این هفت شهروند را توسط موشک و فضاپیمای روسی سایوز، از ایستگاه فضایی بین المللی به سفر رفت و برگشتی به فضا می‌برد.

به گزارش مجله چارخونه و به گفته اسپیس ادونچر هزینه این پرواز فعلاً فاش نخواهد شد و این دو شرکت در حال فراهم آوردن سایر جزئیات، مانند آمادگی‌های مورد نیاز توریست‌ها برای این سفر هستند. این شرکت‌ها اعلام کردند که گردشگران با نسخه انسانی فضاپیمای اسپیس ایکس دراگون پرواز خواهند کرد و مدار زمین را دو تا سه برابر ارتفاع ایستگاه فضایی ISS طی خواهند کرد.

سایت اینترنتی ورج در گزارش پیرامون این موضوع آورده است که اسپیس ایکس پیرو قراردادی که با ناسا در خصوص حمل و نقل فضانوردان به ایستگاه فضایی ISS دارد، چند سال گذشته را صرف ساختن و آزمایش این نسخه جدید از دراگون کرده‌است. در واقع این رویداد پس از سال‌ها استفاده از فضاپیما برای حمل و نقل محموله‌ها به ایستگاه فضایی اتفاق افتاده‌است. این شرکت خصوصی پرواز فضایی، به تازگی دومین پرواز آزمایشی بزرگ خود را که دراگون کرو نامیده، به اتمام رسانیده‌است و این کپسول با موفقیت قابلیت رهایی از یک راکت را از خود نشان داده‌است.

بی خبری از سرنوشت مسافر فضایی اسپیس ایکس

ایلان ماسک، مدیرعامل اسپیس ایکس، چند سال است که ایده گردشگری فضایی را به عنوان یک تجارت زمزمه می‌کند. اگرچه او نسبت به نزدیک بودن زمان این رویداد زیادی خوشبین بوده است. این شرکت در اوایل سال 2017 اعلام کرد که پیش پرداخت‌هایی از دو مشتری برای سفر به دور ماه با استفاده از کرو دراگون و موشک سنگین فالکون پذیرفته است.

اسپیس ایکس در آن زمان گفت که این سفر تا پایان سال 2018 اتفاق خواهد افتاد. اما در سپتامبر سال 2018، این شرکت اعلام کرد که اکنون قصد دارد فقط یکی از آن دو مسافر را که یک میلیاردر ژاپنی به نام یوساکو میزاوا بود، با استفاده از موشک بزرگ فالکون که از پروژه‌های انبوه در دست اجرای شرکت است، به گردش به دور ماه بفرستد. البته هنوز مشخص نیست چه اتفاقی برای مشتری دوم افتاد.

به همین ترتیب SpaceX مجبور شد برای دریافت مراحل اخذ مجوز این فضاپیما از ناسا، اولین پرواز کرو دراگون را با فضانوردان ناسا به تأخیر بیندازد. این پرواز قرار است اواخر امسال انجام شود.

شرکت‌های پرواز فضایی برای جذب مسافر اعلام آمادگی می‌کنند

هم اکنون سایر شرکت‌های خصوصی پرواز فضایی هم برای ایجاد بازار گردشگری فضایی به تکاپو افتاده‌اند. شرکت ویرجین گلکتیک با مالکیت ریچارد برانسون و شرکت بلو اریجین با مالکیت جف بزوس دو شرکت اصلی هستند که در حال دستیابی به این اهداف هستند. هر چند که هر دوی این شرکت‌ها برای مقاصد نزدیک‌تر از اسپیس ایکس تلاش می‌کنند. ویرجین گلکتیک می‌گوید قصد دارد نخستین گردشگر فضایی خود را اواخر امسال به سفر فضایی بفرستد.

مسافر فضایی این شرکت فقط به مدت چند دقیقه در سفینه هواپیما مانند این شرکت احساس بی وزنی را تجربه خواهد کرد. بلو اریجین هم تجربه مشابهی را با همان زمان چند دقیقه‌ای در اختیار فضانوردش قرار خواهد داد. با این تفاوت که این تجربه در یک فضاپیمایی که شبیه به کپسول دراگون شرکت اسپیس ایکس است اتفاق خواهد افتاد. بلیط فضانوردی هر دوی این شرکت‌ها در حدود 200 هزار دلار خواهد بود.

در حالی که تاکنون اطلاعات کمی در مورد پرواز تازه اعلام شده منتشر شده‌است، شرکت اسپیس ایکس جزئیات تازه‌ای از محیط داخلی فضاپیمای کرو دراگون که گردشگران جهان را به سفر به دور زمین می‌برد، منتشر کرده‌است. فضای داخلی کپسول یک محیط مینیمالیستی است که فقط با چند صندلی معلق و مجموعه‌ای از صفحات لمسی و اطراف این فضاپیما با پنجره‌هایی احاطه شده است. البته این پنجره‌ها اصلاً به بزرگی پنجره‌هایی که بلو اریجین برای کپسولش طراحی کرده نیستند.

اسپیس ایکس همچنین از لباس‌های فضانوردی و کلاه ایمنی که مسافران کرو دراگون از آن استفاده خواهند کرد، پرده برداری کرده‌است. لباس‌ها نسبت به طرح‌های قبلی حجیم‌تر هستند، اما هنوز هم در برابر فشار و حریق مقاومند و همچنین از سیستم خنک کننده برخوردار هستند. این لباس‌ها با دستکش‌های سازگار با صفحات لمسی ارائه می‌شوند و برای سفر به فضا در صندلی‌ها قفل می‌شوند.

https://mag.charkhoneh.com/8739
امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *