پرتاب SpaceX در دقایق پایانی لغو شد!

مجله چارخونه » فناوری » هوا و فضا » پرتاب SpaceX در دقایق پایانی لغو شد!
پرتاب SpaceX در دقایق پایانی لغو شد!
فهرست محتوا

فقط 17 دقیقه زمان تا بلند شدن فضاپیمای SpaceX طبق برنامه ریزی‌های از پیش تعیین شده باقی مانده بود که اولین سفر این فضاپیما به همراه دو فضانورد داوطلب آن به ایستگاه فضایی ISS ناسا لغو شد.

به گزارش مجله چارخونه، حتما شما هم دیشب تا دیر وقت منتظر پرتاب فضاپیمای جدید ناسا بوده‌اید. همان گونه که در مطالب قبل گفته شد، سفر SpaceX قرار بود در روز چهارشنبه 27 ماه مه آغاز شود و از جایگاه خود در فرودگاه فلوریدا به مقصد ایستگاه فضایی ناسا پرتاب شود. اما گویا این پرتاب به دلایل مختلفی انجام نشده‌است.

به گزارش CNN بزرگترین نگرانی مقامات، هوای بد و غیر قابل پیش بینی دیروز بوده‌است. البته این به معنای شکست این عملیات نخواهد بود. دو مسافر سرنشین این فضاپیمای کپسولی یعنی باب بهنکن و داگ هرلی که از فضانوردان آموزش دیده ناسا هستند روز شنبه 30 ماه مه دوباره تلاش خود را از سر می‌گیرند تا این سفر تقریبا 200 روزه را آغاز کنند. به گفته یکی از پرسنل بخش کنترل صدای پرواز به نظر می‌رسد نتایج مطلوب و مورد نظر گروه برای شروع پرواز حاصل نشده است.

صاعقه مانع از انجام ماموریت SpaceX شد

بزرگترین نگرانی برای پرتاب فضاپیمای SpaceX وجود ابرهای پراکنده و رعد و برق در اطراف منطقه Cape Carnaval در فلوریدا بوده‌است یعنی همان جایی که پیش تر راکت فالکون 9 این شرکت پرتاب شده بود. وجود ابرهای الکتریکی می‌تواند برای پرتاب فضاپیما خطر بزرگی محسوب شود.

در واقع صاعقه می‌تواند به فضاپیمای در حال پرتاب و یا پرتاب شده برخورد کند و خسارت‌های بسیاری برای این ماموریت ایجاد کند. ناگفته نماند مسئولین کنترل این ماموریت پیش بینی کرده بودند که هوا 10 دقیقه پس از پرتاب فضاپیما صاف خواهد شد. با این وجود متاسفانه دقیقا در زمان برنامه ریزی شده یعنی 4:33 بعد از ظهر (ET) آب و هوا فضانوردان را برای پرتاب SpaceX یاری نکرده بود و ماموریت فعلا تا دو روز آینده لغو شد.

مسئولین کنترل ماموریت وظیفه ابلاغ این خبر بد را به دو فضانورد ناسا برعهده گرفتند و یکی از مهندسین پرواز به آن‌ها خبر داد که امروز پرتاب انجام نخواهد شد. هرلی هم در پاسخ به این مسئول گفت که مسلما از تلاش‌های فراوان گروه باخبر هستند و آن را به خوبی درک می‌کنند. او همچنین افزود که در زمان مناسب‌تر دوباره برای ماموریت آماده خواهند بود.

به هر حال SpaceX قرار است دوباره در روز شنبه ساعت 3.22 بعداز ظهر (ET) ماموریت خود را از سر بگیرد و بهنکن و هرلی را به فضا بفرستند. بر اساس گزارش‌های به دست آمده پوشش زنده ناسا برای این ماموریت از ساعت 11 صبح (ET) آغاز می‌شود. بنابراین اگر شما هم قصد تماشای زنده این رویداد مهم را دارید حتما تا پیش از آن دستگاه‌های هوشمند خود را به اپلیکیشن اندروید یا آی او اس ناسا مجهز کنید تا لحظه به لحظه این رویداد را به صورت زنده مشاهده کنید.

https://mag.charkhoneh.com/9257
امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *